ZOLI, Taliansko

    

Dejiny rodiny ZOLI sa prelínajú s históriou regiónu Valtrompia a jej tradíciou výroby zbraní. Záznamy ukazujú, že predkovia ZOLI stavali časti strelných zbraní už v roku 1490 a kompletné zbrane krátko potom. Giovanni Zoli podpísal pištoľ na pištoľový zámok okolo roku 1850 a táto zbraň je teraz chránená a vysoko cenená v súkromnej rodinnej zbierke.

Spoločnosť Zoli Antonio s.r.l. tak ako ju poznáme dnes, založil Antonio Zoli bezprostredne po druhej svetovej vojne. Hnaný podnikateľským duchom typickým pre región Brescia, vytvoril podnik, ktorým preslávil svoje meno a značku spoločnosti po celom svete. Spoločnosť začala vyrábať dvojhlavňové brokovnice (modely AVI a Santa Barbara), kozlice typu Anson (modely Ariete, Empire a Silver Fox) a Holland & Holland dvojhlavňové brokovnice (prestížny model Vulcano v troch verziách - Standard, Record and Record ELM). 

Na konci 50-tych rokov spoločnosť ZOLI predstavila kozlicu typu Anson (model Delfino) a H&H brokovú kozlicu so zamykacím systémom typu Merkel. Línia Delfino poskytla spoločnosti lepšie medzinárodné povedomie, ale práve vďaka výrobe kombinovaných strelných zbraní získala ZOLI povesť kvality a precíznosti, ktorou je od tej doby známa. ZOLI bola prvou talianskou spoločnosťou, ktorá vyrábala kombinované zbrane (guľa/brok) , ktoré mohli konkurovať výrobkom známych rakúskych a nemeckých výrobcov a ktoré oceňovali zákazníci v celej Európe. 

Na začiatku 60. rokov bola značka ZOLI známa a oceňovaná na každom trhu nielen pre kvalitu, ale aj pre jedinečnosť vyrobených zbraní. V tomto období bola ZOLI prvou spoločnosťou na svete, ktorá vyrábala repliky zbraní na čierny prach a vytvorila tak úplne nový trh. Ten sa zastavil až koncom 70. rokov po tom ako sa vyrobilo viac ako 200 000 kusov, hlavne pre Spojené štáty americké. Zuave, Mississippi, J. P. Murray, Duck, Harper's Ferry a Sharps boli najúspešnejšími produktmi pripomínajúcimi obdobie americkej občianskej vojny.

Časy sa rýchlo menili a koncom 70. rokov sa Giuseppe Zoli rozhodol modernizovať modelovú radu brokových kozlíc Delfino. Radikálne zmenil mechanizmus zbrane a presunul sa od horného k tradičnejšiemu spodnému systému uzamykania záveru. Delfino bolo nahradené modelovou líniou Ritmo. Tá pozostávala z brokovníc s hladkým vývrtom, kombinovaných zbraní a dvojhlavňových guľovníc. Od konca 70. rokov do začiatku nového tisícročia boli postavené tisícky týchto zbraní.

Na začiatku 80-tych rokov iba veľmi málo výrobcov na svete vyrábalo toľko rôznych výrobkov ako ZOLI. Giuseppe Zoli sa však rozhodol predstaviť aj novú pušku s nabíjaním kľukou záveru a nazval ju AZ 1900. ZOLI bola prvou talianskou spoločnosťou, ktorá vyrobila takú zbraň, ktorá ťažila zo skúseností získaných pri stavbe tisícov strelných zbraní. Doteraz sa vyrobili tisíce pušiek AZ1900 v loveckej  verzii, aj vo verzii Varmint.

Na začiatku 90. rokov bol úspech spoločnosti ZOLI taký veľký a predajná sieť sa rozširovala tak rýchlo, že sa spoločnosť rozhodla navrhnúť a skonštruovať model Drilling s názvom MG-92. Tento projekt predstavoval skutočnú výzvu pre spoločnosť, ktorá musela konkurovať osvedčeným výrobcom zo strednej a východnej Európy. Je však veľmi úspešný a dodnes sa stále vyrába.  ZOLI je jediná kombinovaná zbraň, troják  (dve brokové a jedna guľová hlaveň), ktorá sa kedy vyrobila v Taliansku.

Koncom minulého storočia sa pod novým vedením Paola Zoli spoločnosť zapojila do jedného z najnáročnejších projektov kombinovanej kozlice. Nazýval sa „Revolution 4“ a viedol k vytvoreniu modelov Corona (guľo-broková kozlica), Focus (guľová kozlica), Columbus (broková kozlica s hladkým vývrtom) a v neposlednom rade Kronos (športová broková kozlica).

Spoločnosť ZOLI sa strategicky rozhodla modernizovať svoju ponuku a poskytnúť každej zbrani technické vlastnosti, ktoré boli typické iba pre vysoko kvalitné strelné zbrane vyrábané v malom množstve. Práve týmto novým sortimentom výrobkov ZOLI vstúpilo do nového tisícročia a reakcia starých aj nových zákazníkov sa ukázala, že to bola správna cesta. Výrobné metódy sa za posledných 60 rokov dramaticky zmenili. Väčšina tradičných strojov bola nahradená technologicky vyspelými CNC strojmi, ktoré poskytujú našim skúseným výrobcom zbraní viac času a slobody. Po 60 rokoch je ZOLI známa ako jedna z mála spoločností, ktoré môžu ponúknuť širokú škálu vysoko kvalitných výrobkov navrhnutých a vyrábaných prevažne doma.

  Cena bez DPH
  0 ks za 0,00 €
  Cena s DPH
  0 ks za 0,00 €
  Navrch stránky

  UPOZORNENIE

  Stránky, na ktoré sa chystáte vstúpiť sú určené len pre odbornú verejnosť v oblasti zbraní a streliva. Vstupom na ne vyhlasujete, že ste držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie.

  Websites you are about to enter are dedicated to experts in field of firearms and ammunition. You state that you are firearms licence or permit holder by entering these sites.

  Vstúpiť